Akademia Komputerowa STEP! Studiujemy od 1999 roku. Wysokiej jakości edukacja komputerowa dla dorosłych i dzieci. Nie przekazujemy zbędnych informacji, lecz koncentrujemy się na stronie praktycznej – naszym celem jest przekazanie wiedzy i kwalifikacji, które pozwolą zostać profesjonalistą w wybranym kierunku.

Your browser is out of date!

You are using an outdated browser Internet Explorer. This version of the browser does not support many modern technologies, that's why many pages of the website are not displayed correctly, and may not work some of functions . We recommend viewing the website using the latest versions of the browsers Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

Oleksii Tsvietnov

IBM: Inżynier systemowy

Absolwent na kierunku:

Sieci i Cyberbezpieczeństwo

W jakiej firmie obecnie pracujesz? Na jakim stanowisku? Jakie zadania wykonujesz? 

Aktualnie mieszkam z rodziną w Monachium i od dwóch lat pracuję w IBM. W firmach często można spotkać ogromną różnorodność stanowisk, czasami nawet zabawnych, ale niewiele one mogą powiedzieć o rzeczywistych codziennych obowiązkach. Ogólnie rzecz biorąc, pracuję jako inżynier systemowy w zespole Cloud Operations. Głównym zadaniem zespołu jest operacyjne utrzymanie usług opartych na technologiach chmurowych. Inżynierowie CloudOps są jako pierwsi informowani o wszelkich awariach z najwyższym priorytetem i podejmują dalsze działania w celu ich usunięcia. W ostatnich kilku miesiącach pełnię obowiązki lidera zespołu ds. automatyzacji, który zajmuje się automatyzacją większości procesów kontrolnych i audytowych tych usług.

 

W jakich projektach brałeś udział? 

Projekty same w sobie nie są głównym celem. Natomiast zdobyte doświadczenie i osiągnięcia osobiste zasługują na szczególną uwagę. Bardzo ważne jest wykorzystanie czasu w sposób sensowny, aby po latach z przyjemnością wspominać wykonaną pracę. Zwłaszcza że to właśnie te dwie kwestie będą najbardziej interesujące dla rozmówców podczas licznych wywiadów. Uzyskując zawodowe umiejętności oraz zdobywając nową wiedzę i doświadczenie, człowiek przechodzi drogę od początkującego do eksperta. Większość tej drogi będzie wymagać uczestnictwa w projektach innych osób i wdrażania ich architektury, co jest całkowicie normalne. Nie tracąc okazji do praktyki i codziennego rozwiązywania nowych zadań, osoba zaczyna otrzymywać coraz bardziej odpowiedzialne i skomplikowane zadania, aż do projektowania nowych architektur - zarówno oprogramowania, jak i systemowych).

 

Jaki był najtrudniejszy i najbardziej interesujący projekt, ​​z którego jesteś dumny? 

Miałem dużo szczęścia, że od samego początku mojej kariery zajmowałem się zadaniami, które były dla mnie najtrudniejsze w danym momencie. Im więcej zdobywałem doświadczenia, również tego negatywnego, tym szybciej byłem gotowy do bardziej skomplikowanych zadań. Ale za każdym razem, gdy widziałem, że wszystko jest już rozwiązane, zbudowane i działa, zaczynało mi się nudzić i zmieniałem pracę, nie dając szansy stać się zakładnikiem nieskończonych i monotonnych rutynowych czynności. W pierwszej pracy zaprojektowałem i wraz z zespołem z sukcesem wdrożyłem sieci L2 i L3 w całej firmie, po raz pierwszy testując w praktyce wszystkie zdobyte w Akademii umiejętności. Pracując w firmie dostarczającej usługi internetowe, zaprojektowałem i wdrożyłem kompleksowy system pocztowy, przenosząc dane ze starego systemu. W kolejnych miejscach pracy miałem okazję projektować i wdrażać sieci i usługi rozproszone geograficznie, pracować z High Load Systems i odpierać ataki DDoS. Uczestniczyłem także w tworzeniu Private Cloud i platformy zapewniającej wszystkie niezbędne usługi do budowy, wdrażania, uruchamiania i eksploatacji produktów programowych opartych na technologiach chmurowych.

 

Czy są jakieś odnośniki do Twoich projektów? 

Niedawno zacząłem prowadzić techniczny blog poświęcony różnym aspektom inżynierii oprogramowania i systemów komputerowych. Można tam znaleźć odnośniki do moich profili na LinkedIn i innych mediach społecznościowych. Od ponad dwóch lat wraz z żoną, która również uczyła się w IT Step wiele lat temu i obecnie pracuje w SAP, prowadzimy vloga na YouTube. Na kanale można znaleźć playlisty z dziedziny nauk o komputerach (podstawy teoretyczne), IT (tworzenie CV, proces rekrutacji w firmach IT), samorozwoju (planowanie czasu, nauka języków obcych) i dużo innych tematów związanych z naszym życiem. Będzie mi miło, jeśli ktoś znajdzie coś wartościowego dla siebie w tych źródłach:
Blog (angielski): https://vorakl.com
Vlog (rosyjski): https://youtube.com/PotentialDifference

 

Jaką rolę odegrała Akademia w Twoim życiu? 

Uważam, że odegrała kluczową rolę, ponieważ uzupełniła moje wyższe wykształcenie (inżynier telekomunikacji, dyplom specjalisty) o brakującą wiedzę z zakresu sieci komputerowych i administracji systemami Linux, co miało istotny wpływ na moją dalszą karierę zawodową.

 

Jakie rady mógłbyś dać naszym studentom? 

Niezależnie od dziedziny działalności człowieka, wszyscy profesjonaliści i eksperci mają jedną wspólną cechę - czas, który świadomie poświęcają na ciągłą naukę i zdobywanie doświadczenia, nieustannie doskonaląc swoje umiejętności. To nie dzieje się szybko. Wymaga to czasu. Średnio człowiek potrzebuje 10 000 godzin, aby osiągnąć poziom zawodowy, co stanowi około 20 godzin tygodniowo przez 10 lat. Nie wystarczy ukończyć jednego kursu i pozostać całe życie wysoko wykwalifikowanym specjalistą. Nie ma magicznej recepty ani szkoleń. Jedynie ciągłe dokształcanie się i praca praktyczna przez całą karierę zawodową mogą prowadzić do samorealizacji oraz poczucia sensu i satysfakcji z życia.

Ta strona używa plików Cookies

Polityka prywatności