Jakie zadania wykonujesz?
W Amazonie inżynierowie mają pełną autonomię w wykonywaniu zadań i osiąganiu zaplanowanych celów, co z kolei przekłada się na ogromną różnorodność możliwych ról. W naszym zespole inżynierowie zaangażowani są w rozwój produktu, planowanie, analizę i rozwiązywanie problemów klientów, projektowanie i rozwijanie nowej funkcjonalności, działalność operacyjną oraz rekrutację.
W jakich projektach brałeś udział?
Miałem okazję pracować nad zróżnicowanymi projektami w trakcie swojej kariery w branży IT. Byłem zaangażowany w rozwijanie aplikacji na platformy Windows i Android, rozwiązania Java client-server, a także w usługi Big Data i Cloud. Obecnie pracuję nad usługą AWS Cloud Map. Więcej szczegółów można znaleźć na moim profilu LinkedIn.
Jaki projekt, z którego jesteś dumny uważasz za najtrudniejszy i najciekawszy?
Najtrudniejszym projektem dla mnie był ten pierwszy, w odległym 2005 roku. Wspólnie z kolegą przenieśliśmy rozszerzenie stworzone dla przeglądarki Internet Explorer na komponent dla przeglądarki Firefox, korzystając z języka C++ i technologii XPCOM. To było bardzo trudne zadanie dla świeżo upieczonych studentów. Firefox dopiero się pojawił i nie było żadnej dokumentacji ani przykładów. Musieliśmy poświęcić dużo czasu na prototypowanie, kontakt z deweloperami Firefoxa oraz zgłębianie kodu źródłowego przeglądarki. Prawie 3 miesiące zajęło uzyskanie pierwszej, surowej wersji roboczej. Ten stresujący projekt i jego pozytywny wynik nauczyły mnie nigdy się nie poddawać i szukać rozwiązań w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.
Na jakiej specjalizacji uczyłeś się w Akademii IT Step?
Ukończyłem naukę w 2005 roku na specjalizacji "Rozwoj oprogramowania", ale postanowiłem wziąć dodatkowy kurs z C# i uzyskać drugie wykształcenie na podstawie umowy Akademii z Państwowym Uniwersytetem Ekologicznym w Odessie. To przedłużyło moje studia o kolejne pół roku.
Jaką rolę odegrała Akademia IT Step w Twoim życiu?
Edukacja w Akademii IT Step odegrała kluczową rolę w mojej karierze. Znalazłem swoje powołanie i każdego dnia budzę się z radością, wiedząc, że dzisiaj zajmę się jakimś trudnym problemem i z pewnością znajdę dla niego rozwiązanie. Akademia dała mi solidną podstawę praktyczną, co umożliwiło mi pomyślne przejście przez proces rekrutacji i realizację pierwszego projektu. Jestem bardzo wdzięczny nauczycielowi Aleksowi Tumanovu za jego oddanie i kurs programowania, który prowadził dla naszej grupy. Gdyby w naszej branży było więcej takich specjalistów, nie mielibyśmy takiego straszliwego niedoboru kadry.
Jakie rady możesz dać studentom, którzy obecnie studiują w Akademii?
Przede wszystkim – zdecydujcie, czy naprawdę lubicie programowanie jeszcze przed rozpoczęciem nauki w Akademii. Praca ta może być wymagająca, ale jeśli ją pokochacie, otworzy przed Wami ogromne możliwości na całym świecie.
Samo dostanie się na rynek pracy będzie najtrudniejszym krokiem – brak doświadczenia jest niechętnie tolerowany. Sugeruję zatem spróbowanie swoich sił w projektach open source, aby zdobyć pierwsze praktyczne doświadczenie. Zdobycie certyfikacji w głównym języku programowania również może znacząco pomóc w staraniach o pracę, ponieważ wiele firm stosuje testy, aby ocenić umiejętności kandydatów.
Jeśli planujecie pracować dla liderów branży, kontakt z klientami jest nieunikniony, podobnie jak współpraca z inżynierami z różnych krajów – dlatego warto poważnie potraktować naukę języka angielskiego.